21 lut 2021 r.

Komentarze Poznańczyka. Subiektywny i przewrotny przegląd prasy cz. 2

W nawiązaniu do prasy z 10-15.02.2021 r.

Komentarze Poznańczyka

Momentów istotnych dla przyszłości Zachodu było w tym wieku dużo. Ten jest jednak kluczowy. Polska nie uczestniczy w rozgrywce na miarę swoich możliwości. W znacznym stopniu z własnej winy. Jerzy Haszczyński komentuje pasywność polskiej polityki zagranicznej oraz nadaktywność polityków w sporach wewnętrznych: „Są to spory, w których stanowisko władz jest dla znacznej części zachodniej opinii publicznej nie do przyjęcia i po prostu groźne dla polskiej demokracji. Na dodatek rządzący nie potrafili się pogodzić z porażką wyborczą Donalda Trumpa, sympatię do niego przedkładając nad strategiczne interesy.”

Pytanie czy otwarcie kin i teatrów sprowadzi polskich aktorów politycznych na ziemię i umożliwi im dostrzeżenie, że świat na ekranie kinowym różni się zasadniczo od świata realnego. Zalecamy lekturę Krytyki czystego rozumu na temat przewag 100 talarów posiadanych w kieszeni nad ich możliwym uposażeniem pojęciowym.

Haszczyński J., Jerzy Haszczyński: Polski widz w teatrze Pod Globusem, www.rp.pl [11.02.2021]

Jak donosi weekendowy duet Burzyńska – Stankiewicz (Stan po Burzy) „Kulisy rozgrywek w Zjednoczonej Prawicy. Kaczyński chce głowy Gowina”. Sytuacja zaczyna przypominać biblijną historię ze ścięciem Jana Chrzciciela. Rozumiemy, że Kaczyński to Herod Antypas, a kim jest Salome (czyżby to Adam Bielan) i jaki taniec wykonała, aby głowa GO@WIN’a została przyniesiona na cynowej misie w wieczór walentynkowy Prezesowi.

Inni sugerują, że polską prawicę dotyka po raz kolejny syndrom konwentu św. Katarzyny spleciony z post-Rywinowymi spiskami Marka Borowskiego na lewicy… siła złego na jednego. Wygląda na to, że nie jest to dezintegracja pozytywna.

Burzyńska A., Stankiewicz A., Stan po Burzy. Kulisy rozgrywek w Zjednoczonej Prawicy. Kaczyński chce głowy Gowina, www.onet.pl [13.02.2021]
Dobrosz-Oracz J., Nieoficjalnie: Tajne spotkanie Gowin- Kaczyński. Prezes PiS umywa ręce, www.wyobrcza.pl [15.02.2021]
Sawa, Syndrom konwentu św. Katarzyny, www.salon24.pl [14.02.2021]

Ceglany średniowieczny tunel odkryto pod Zamkiem Książąt Pomorskich w Szczecinie – poinformowała w czwartek dyrektor instytucji. Tunel połączony jest z innym – żelbetonowym z czasów II wojny światowej, mają łączną długość 270 metrów. Okazuje się, że tunel żelbetonowy jest w „dobrym stanie”. – Niepokoi nas natomiast tunel średniowieczny. Obawiamy się, jak zareaguje na zmiany wilgotności po otwarciu wejść do tuneli – powiedziała.

Poseł Mularczyk powinien wystawić rachunek dla niemieckich okupantów od zawsze polskiego Szczecina za brakoróbstwo i fuszerkę, których nie tłumaczy nawet prowadzenie wojny… jednocześnie należy zauważyć ciągnące się od średniowiecza zaniedbania ekologiczne, za które należy się stosowne zadośćuczynienie oraz nagana z wpisem do akt dla niemieckich zielonych. Biorąc pod uwagę grożącą katastrofę budowalną nie mogą usprawiedliwiać się, że są zajęci budową NS2 w ramach reparacji wojennych dla Rosji.

Jurasz W., Witold Jurasz: prezydent, premier i wiceminister reagują na słowa prezydenta Niemiec, które nie padły, www.onet.pl [12.02.2021]
PAP, Sensacja w Szczecinie. Pod Zamkiem Książąt Pomorskich odkryto średniowieczny tunel, www.onet.pl [11.02.2021]
PAP, Prezydent Niemiec: NS2 to zadośćuczynienie za zbrodnie. Jest KOMENTARZ Brukseli, www.gospodarka.dziennik.pl [11.02.2021]
Ekspert o słowach Steinmeiera o NS2: dla części elit Niemiec wschód to Rosja, nie myślą o Ukrainie
, www.polskieradio.pl [13.02.2021]

Larum biją czołowe dzienniki. Resort Glińskiego podzielił pieniądze między czasopisma uznawane za kulturalne. Resort Czarnka – przydzielił punkty pismom mniej lub bardziej naukowym. Od pieniędzy zależy przetrwanie wielu pism, od punktów – ocena i losy karier publikujących w nich naukowców. Ogłoszone przez ministerstwa Kultury i Nauki listy budzą wiele zastrzeżeń.

Praktyka manipulowania dotacjami w kulturze ma starą tradycję, teraz minister edukacji i szkół wyższych Czarnek pozazdrościł ministrowi Kultury i postanowił ubogacić punktami czasopisma swojego macierzystego uniwersytetu. Jednocześnie pokazał, że tzw. dobra zmiana tak naprawdę jedynie przyklepała reformy Kudryckiej i Kolarkiej-Bobińskiej reformą Gowina, a protestujących przekupi podwyższeniem [po uważaniu] ilości punktów za artykuły publikowane w czasopismach. Moje punkty są lepsze niż twoje… zaśpiewa wkrótce Kazik z kolegami.

akw, Wiceminister edukacji i nauki podała się do dymisji, www.wyborcza.pl [11.02.2021]
Kwiatkowska A., Słowik K., Awantura na uczelniach. Minister Czarnek daje punkty czasopismom, w których publikował, www.wyborcza.pl [12.02.2021]
Malinowski P., Wiceminister edukacji Anna Budzanowska złożyła dymisję, www.polskieradio.pl [12.02.2021]

Mrozek W., Awantura o czasopisma. Gliński wspiera prawicowe tytuły, Czarnek – KUL i Rydzyka, www.wyborcza.pl [14.02.2021]

Można się odwoływać do uczuć, idei, poglądów, a nawet interesu politycznego. Ale nie należy nikomu wmawiać, że jeśli nie wygramy „MY”, to świat przestanie istnieć. Na dłuższą metę sprawia to tylko, że zawsze wygrywają „ONI” – pisze w rzepie Zuzanna Dąbrowska.

Wściekłość buzuje w społeczeństwie. I nie wynika to tylko z pandemii i działań obecnej władzy. Bierze się stąd, że ludzie nie dostrzegają nadziei. Nie dostrzegają, bo nie wierzą, że partie opozycyjne są w stanie przedstawić alternatywę i wygrać z PiS.

— Dziennikarka w swoich konkluzjach postuluje, że„zawsze powinna być jakaś alternatywa.” Którą stanowią uzgodnione stanowiska opozycji, pozwalające na zwycięstwo w najbliższych wyborach. Autorce przypominamy, że alternatywa jest zawsze, nawet jeśli twierdzą, że jej nie ma- jak to głoszą w duchu TINA (Thereis no Alternatitve). By przypomnieć podstawy logiki formalnej: aby dwuargumentowy funktor alternatywy był prawdziwy wystarczy, że jeden z jego członów jest prawdziwy. Opozycja zatem może nadal spać spokojnie snem zimowym, prezes Kaczyński rządzić bezalternatywnie, a z punktu logiki wszystko jest w porządku – jeden z członów jest prawdziwy, a drugi fałszywy. Takie to paradoksy logiki i polityki w sosie języka potocznego. Pożądany Ajdukiewicz z Wittgensteinem.

Kolanko M., Cała opozycja będzie rozmawiać o podatku od reklam, www.rp.pl [14.02.2021]

W wieku 90 lat zmarł Zdzisław Najder, historyk literatury, znawca twórczości Conrada, były opozycjonista i dyrektor polskiej sekcji rozgłośni Radia Wolna Europa. Był absolwentem filozofii oraz historii literatury na Uniwersytecie Warszawskim. Pracował m.in. w Instytucie badań Literackich PAN, wykładał na Columbia University i Yale. Requiescat in pacem!!!

W wywiadzie udzielonym Gazecie Wyborczej przed kilku laty Najder wspominał lata stalinowskie, w których antidotum na ukąszenie heglowskie było porządne myślenie w duchu szkoły lwowsko-warszawskiej, a zwłaszcza Kazimierza Ajdukiewicza, którego książkę „Propedeutyka filozofii” kupił na straganie w 1945. Najder dystansował się od Jana Kotta:

„Dlaczego wspomniałem Ajdukiewicza? Bo Ajdukiewicz wytłumaczył mi już wcześniej, że myślenie, które proponuje Kott, jest poetyckie, mityczne i nieprawdziwe, bo nic nie jest wpisane w wydarzenia, a determinizm to fikcja. Nie jest tak, że w życiu ludzkim przyczyny A, B, C muszą powodować skutek D.”

— Ten cytat warto przypomnieć, zarówno tym, który marzą o bezalternatywnych rządach po wsze czasy, jak również tym, którzy strapieni nie widzą alternatywy, czy też namiętnie jej szukają w coraz to nowych roszadach i konfiguracjach personalnych w wirtualnym świecie opozycji. Lawina bieg od tego zmienia, po jakich toczy się kamieniach.

amk, Nie żyje Zdzisław Najder, www.rp.pl [15.02.2021]
Bielas K., Zdzisław Najder: Nie lubię Conrada, www.wyborcza.pl [02.12.2017]

Rakowski-Kłos I., Zdzisław Najder nie żyje. Był dyrektorem polskiej sekcji Radia Wolna Europa, doradcą Lecha Wałęsy i Jana Olszewskiego, www.wyborcza.pl [15.02.2021]

Poznanczyk

Poznańczyk

Filozof, tłumacz. Człowiek, który prowadzi żywot prowincjonalny będący punktem obserwacji świata społecznego, a oddalenie od centrów pozwala mu na bardziej wyostrzone i zdystansowane postrzeganie rozmaitych jego elementów. Dostrzega kwestie, które w centrum umykają uwadze zajętych sobą aktorów życia politycznego i światowego.

Skomentuj artykuł na Facebooku