22 mar 2021 r.

[Rozmowy Konsensu] O Białoruskiej rewolucji z Kazimierzem Wóycickim

Gościem pierwszego odcinka “Rozmów Konsensu”, serii wywiadów z uczestnikami naszego Projektu, był Kazimierz Wóycicki. Tematem spotkania była sytuacja na Białorusi, gdzie nadal trwają wystąpienia sił żądających ustąpienia dyktatora Alaksandra Łukaszenki.

“Proces narodotwórczy na Białorusi jest już nie do zatrzymania, jego dopełnienie może potrwać pięć, sześć, siedem lat, ale nie zostanie on już odwrócony” – zauważył w toku rozmowy Wójciki. “Samodzielność Białorusi oznacza także dokończenie procesu rozpadu imperium, wystarczy spojrzeć na mapę, aby rozumieć, co to oznacza dla nas: Rosja putinowska coraz bardziej się od nas oddala” – dodał.

Jednocześnie ekspert podkreślił, że “białoruski ruch opozycyjny nie jest nastawiony antyrosyjsko; jest w tym element taktyki, nie należy drażnić niedźwiedzia, ale i pewnej głębszej mądrości. Większość Białorusinów mówi po rosyjsku, kultura wschodniego sąsiada jest dla nich ważna. Białoruscy intelektualiści mają w sobie coś z tradycji wielonarodowej Rzeczpospolitej, wcale nie uważają, że wszyscy muszą mówić w jednym języku. Mogą być Białorusini mówiący po białorusku, ukraińsku, a nawet po polsku. Jako porównanie od razu nasuwa się przykład Szwajcarii”.

Odnosząc się do kwestii białoruskiej mentalności i świadomości narodowej autor książki w “Pogoni za wolnością” powiedział:

“Jeden z wybitnych intelektualistów białoruskich powiedział, że ‘Pan Tadeusz’ to najpiękniejszy białoruski poemat napisany po polsku. Białorusini czują się spadkobiercami Bałtów i Wielkiego Księstwa Litewskiego, mówią o sobie: ‘jesteśmy z północy’. Znajduje to też swój wyraz w stereotypach. Białorusini postrzegają samych siebie jako tych, którzy lubią czystość, porządek, wysoką etykę pracy”.

Kazimierz Wóycicki to publicysta, historyk, uczestnik opozycji demokratycznej w latach PRL. Studiował na wydziale matematyki Uniwersytetu Warszawskiego i wydziale filozoficznym KUL. Od 2004 był dyrektorem szczecińskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Został wykładowcą na Uniwersytecie Szczecińskim. Od 2008 do 2010 doradca kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Wykłada na Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. Autor książki “W pogoni za wolnością. Białoruska rewolucja”.

marcin gielzak

Marcin Giełzak

Absolwent historii oraz zarządzania na Uniwersytecie Łódzkim, dyrektor zarządzający w firmie Beesfund S.A, członek rady Fundacji Ambitna Polska, były wiceprezes zarządu firmy ShareHire, wiodącego dostawcy technologii rekrutacyjnych, współpracownik Fundacji Republikańskiej, autor i współautor licznych tekstów, raportów oraz książek, m.in. “Antykomuniści lewicy” (2014), “Crowdfunding” (2015), “Niepodległość i socjalizm” (2020). W Projekcie Konsens pełni rolę dyrektora wykonawczego.

Skomentuj artykuł na Facebooku